Národné lesnícke centrum – Centrum transferu poznatkov a lesnej pedagogiky je profesionálnou vzdelávacou inštitúciou, ktorá zabezpečuje ďalšie odborné vzdelávanie v odvetví lesného hospodárstva. Cieľovou skupinou pre vzdelávacie programy sú zamestnanci štátnych i neštátnych lesníckych inštitúcií na rôznych stupňoch riadenia. Na vzdelávacích aktivitách, ktoré zabezpečuje NLC – CTPLP Zvolen, sa ročne zúčastňuje približne 1500 osôb, predovšetkým zamestnancov lesného hospodárstva.
Vzdelávacie programy sú realizované formou prednášok, seminárov, workshopov, ale i praktických tréningov. Výučba prebieha v odborných učebniach vybavených didaktickými pomôckami a audiovizuálnou technikou alebo priamo v terénne. Lektormi sú poprední odborníci z praxe, vysokoškolskí pedagógovia i zástupcovia orgánov štátnej správy. Zárukou kvality je akreditácia vzdelávacích kurzov na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR a Ministerstve pôdohospodárstva SR. Národné lesnícke centrum je z poverenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR i koordinátorom aktivít lesnej pedagogiky na Slovensku.
Lesy a lesníctvo tvoria jeden z hlavných pilierov trvalo udržateľného rozvoja vidieka. Existuje výrazná potreba rozvíjať dialóg medzi lesníckym sektorom a širokou verejnosťou v záujme definovania obojstranne akceptovateľných cieľov. Propagácia lesníctva smerom k laickej verejnosti si vyžaduje komunikáciu a aktívne budovanie vzťahov aj s dôrazom na aktivizáciu spoločnej zodpovednosti všetkých záujmových skupín za zachovanie lesov a ich funkcií. Najúčinnejším nástrojom pre lesníkov je v tejto oblasti lesná pedagogika.
Kľúčovým dokumentom pre jej ďalšie smerovanie a rozvoj environmentálneho vzdelávania je materiál pod názvom Lesná pedagogika ako súčasť environmentálnej výchovy – Koncepcia rozvoja (NLC, 2010). Z poverenia MPRV SR sa stalo NLC – Centrum transferu poznatkov a lesnej pedagogiky koordinátorom lesnej pedagogiky na Slovensku. Centrum zabezpečuje aj realizáciu vzdelávania v tejto oblasti – Kurz lesnej pedagogiky.
Aktivity lesnej pedagogiky sa využívajú v celoslovenských a regionálnych projektoch. Dominantnými podujatiami sú Lesnícke dni, Les ukrytý v knihe, Detská lesnícka univerzita. Lesná pedagogika sa objavuje aj vo výstavníckej činnosti na odborných výstavách akými sú napríklad AGROKOMPLEX alebo LIGNUMEXPO – LES, ale aj na prírodovedne zameraných súťažiach alebo na podujatiach pri významných príležitostiach – Medzinárodný rok lesov (2011), každé dva roky sa opakujúci Európsky týždeň lesov či Medzinárodný deň lesov (21.3.). Veľký význam majú aj programy lesnej pedagogiky venované špeciálnym skupinám – deťom v zdravotníckych zariadeniach, klientom so špeciálnymi potrebami, seniorom v centrách sociálnych služieb.
Osobité postavenie v rámci lesnej pedagogiky má lesná vychádzka ako základná organizačná forma. Ročná bilancia jej návštevnosti za všetkých realizátorov je približne na úrovni 10 000 účastníkov.
Zaujímavou iniciatívou 11 lesníckych inštitúcií (vrátane Národného lesníckeho centra) sídliacich v meste Zvolen bolo Memorandum o spolupráci podpísané dňa 18. apríla 2016 na Starej radnici. Mesto tak prijalo titul “mesto lesníctva”.
Správa o lesnej pedagogike za rok 2019
Správa o lesnej pedagogike za rok 2020
Správa o lesnej pedagogike za rok 2022
V súvislosti s podporou odvetvia lesníctva z fondov EÚ Národné lesnícke centrum – Centrum transferu poznatkov a lesnej pedagogiky (NLC – CTPLP) zabezpečuje pre obhospodarovateľov a vlastníkov lesa v rámci NLC: