Harmonogram a použité metódy
Predpokladaná doba riešenia od 1. 7. 2016 do 31.12.2020 zahrňuje 4 etapy s obsahovým a časovým harmonogramom, v ktorom sú zohľadnené prípravné, realizačné práce a aktivity spojené s vyhodnotením výsledkov a prípravou aplikačných výstupov a záverečnej správy projektu.
E01. Vývoj a uplatnenie softvérových nástrojov v modelovaní vývoja lesných porastov, 07/2016 – 12/2020
Etapa je zameraná na vývoj podporných softvérových nástrojov pre modelovanie vývoja lesných porastov a pre vyhodnotenie dosiahnutých výsledkov. Prvým čiastkovým cieľom je vytvoriť softvérovú knižnicu obsahujúcu naprogramované funkcie pre často využívané matematické vzťahy v lesníctve (napr. objemové rovnice, výpočty biomasy, obsahu chemických prvkov v biomase, indexy biodiverzity a pod.). Knižnica umožní rýchlu tvorbu aplikácií v oblasti lesníckeho výskumu a špecifických analytických nástrojov na spracovanie dát. S jej pomocou budú vyhodnocované výsledky simulácií rastu lesa. Ďalšími vyvinutými softvérovými balíkmi budú nástroje pre podporu simulácií vývoja veľkého množstva modelových porastov. Umožnia simuláciu rastu rádovo až stoviek porastov pri rôznych manažmentových a klimatických scenároch i rýchlu aplikáciu zmien a úprav v simuláciách. Tretím výstupom bude softvérová aplikácia modelu pravdepodobnosti zničenia alebo poškodenia lesných porastov škodlivými činiteľmi v simuláciách vývoja lesných porastov. Pri vývoji budú dodržiavané zásady objektovo orientovaného programovania, čo zvýši využiteľnosť výstupov pri iných aplikáciách a projektoch.
E02. Vývoj lesných porastov pri rôznych typoch manažmentu a multikriteriálne hodnotenie manažmentových postupov, 07/2016 – 12/2020
Prípravnou aktivitou v rámci etapy bude výber reprezentatívnych porastov pre hodnotenie manažmentových postupov a príprava vstupných údajov pre simulácie vývoja (stanovištné charakteristiky, inicializácia porastov v použitom počítačovom modeli rastu lesa, klimatické údaje pre súčasnú a očakávanú klímu). Pre simulácie vývoja lesných porastov bude využitý vybraný rastový simulátor lesa, vhodný resp. kalibrovaný pre podmienky Slovenska. Definované budú postupy obhospodarovania pre vybrané typy lesných porastov. Definované budú ukazovatele ekosystémových služieb pre multikriterálne hodnotenie. Hlavnou aktivitou v etape je modelovanie a vyhodnotenie očakávaného vývoja reprezentatívnych porastov pomocou rastového simulátora pri rôznych postupoch obhospodarovania a očakávaných scenároch vývoja klímy. Dosiahnuté výsledky budú podrobené multikriteriálnemu hodnoteniu na základe preferencií obhospodarovateľov lesa a ďalších zainteresovaných strán. Na základe hodnotenia bude navrhnutý optimálny spôsob obhospodarovania pre jednotlivé reprezentatívne porasty z hľadiska očakávaného vývoja klímy.
E03. Spolupráca s obhospodarovateľmi lesa a ďalšou odbornou verejnosťou, 07/2016 – 12/2020
V priebehu riešenia projektu sa plánuje úzka spolupráca pri hľadaní alternatívnych spôsobov manažmentu lesa v interakcii s rôznymi zainteresovanými stranami. Plánované aktivity tejto etapy riešenia projektu budú primárne zamerané na zabezpečenie a uľahčenie interakcie a komunikácie so všetkými dotknutými stranami. Aktivity etapy budú využité pre definíciu postupov obhospodarovania pre vybrané typy reprezentatívnych porastov. Potreba aktívnej účasti zainteresovaných strán bude naplnená ich zapojením do prieskumov, diskusií, a pracovných stretnutí, čo zvyšuje aplikačno-výskumnú úroveň riešenia a mieru akceptácie výsledkov.
E04. Propagácia výsledkov projektu 10/2016 – 12/2020
Propagácia výsledkov získaných v rámci riešenia projektu bude zabezpečená tak na národnej, ako aj na medzinárodnej úrovni. Táto požiadavka bude splnená aktívnou účasťou riešiteľov projektu na domácich a zahraničných odborných a vedeckých podujatiach, prostredníctvom publikovania odborných publikácií a prác v recenzovaných a nerecenzovaných periodikách doma i v zahraničí. Dôležitou súčasťou bude zviditeľnenie projektu a prezentácia výstupov prostredníctvom internetovej stránky Národného lesníckeho centra a vlastnej webovej stránky projektu. Veľký dôraz bude kladený na aktívnu participáciu zainteresovaných strán na riešení projektu. Okrem tradičných propagačných aktivít sú VV 2015, VV-F Záväzná osnova pre aplikovaný výskum a vývoj, plánované spoločné pracovné stretnutia riešiteľov a odberateľov vo forme seminára a workshopov, ktoré poskytnú priestor pre skupinovú diskusiu.