Úspech Národného lesníckeho centra v programe Horizon Europe, výzve Teaming for Excellence

Zvolen, 23. marec 2022 – Európska komisia oficiálne oznámila výsledky 1. kola výzvy Teaming for Excellence dňa 9. februára 2022. V celoeurópskej konkurencii 116 projektov pozvala Európska komisia do 2. kola výzvy 32 projektov. Je medzi nimi aj projekt Národného lesníckeho centra vo Zvolene (NLC) s názvom „Modernizácia Centra excelentnosti LignoSilva“.

Výzva Teaming for Excellence je súčasťou nástrojov na podporu šírenia excelentosti a rozširovania účasti v programe EK Horizont Europe. Cieľom projektov je podporiť spoluprácu medzi výskumnými inštitúciami v krajinách, ktoré zaostávajú v oblasti výskumu a inovácií za priemerom EÚ, a to prostredníctvom spolupráce s excelentnými výskumnými európskymi inštitúciami. Partnermi projektu sú Fraunhofer Wilhelm-Klauditz-Institute, Braunschweig (Nemecko) a Výskumný ústav papiera a celulózy a.s. Bratislava (VÚPC).

Projekt nadviaže na výsledky dosiahnuté pri budovaní medzinárodného centra excelentnosti (CE)  LignoSilva. NLC a VÚPC a.s projekt implementujú od roku 2017 s podporou Výskumnej agentúry z operačného programu Integrovaná infraštruktúra v sume 10 miliónov eur. V rokoch 2017 až 2021 bolo obstaraných 20 položiek projektu, medzi nimi európsky jedinečná pilotná linka pre detekciu chýb dreva s 3D CT skenerom a pripravuje sa infraštruktúra pre umiestnenie pilotnej papierenskej linky pre výskum špeciálnych druhov papiera a obalov.

V rámci prípravy projektu do 2. kola výzvy Horizon Europe sa v utorok 22. 3. 2022 v priestoroch NLC vo Zvolene uskutočnilo prvé pracovné stretnutie za účasti všetkých partnerov projektu. Diskutovalo sa o obsahovej náplni projektu a o potrebných krokoch vedúcich k zavedeniu európskych štandardov riadenia vedy, zvýšení excelentnosti a rozšírení výskumných kapacít CE LignoSilva. Tematicky sa NLC zameria na digitalizáciu lesnícko-drevárskeho sektora a implementáciu inteligentných technológií do tokov dreva, inventarizácie lesov, sortimentácie, či primárneho a  sekundárneho piliarskeho spracovania dreva. VÚPC sa zameria na biodegradovateľné obaly, ako náhradu plastov a vývoj SMART obalov. Spoločne riešenou problematikou je tematika obehovej bioekonomiky, so zameraním na využitie drevného popola z energetického využitia dreva a odpadov pri výrobe papiera, najmä celulózo-papierenských kalov. Jedným z cieľom nového projektu je aj otvorenie jedinečnej infraštruktúry pre ďalšie výskumné a vývojové organizácie.


Kontakt k aktuálnej téme:

Dr. Ing. Tomáš Bucha

Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav

T.G. Masaryka 22, 960 01 Zvolen

Mail: tomas.bucha@nlcsk.org

Tel.: + 421 911 659 997

O nás: 

Národné lesnícke centrum je štátom zriadená príspevková organizácia, ktorá organizačne podlieha Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a metodicky ju usmerňuje Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR.

Národné lesnícke centrum sídli vo Zvolene, ktoré je desaťročia centrom lesníctva na Slovensku a v súčasnosti nesie titul “Mesto lesníctva”.

Národné lesnícke centrum v súčasnosti tvoria tri ústavy:

  • NLC – Lesnícky výskumný ústav Zvolen (LVÚ Zvolen),
  • NLC – Ústav lesných zdrojov a informatiky Zvolen (ÚLZI Zvolen),
  • NLC – Ústav pre hospodársku úpravu lesov Zvolen (ÚHÚL Zvolen).