Od vízie ku konkrétnej realizácii – uzavretie projektu BEECH POWER

Zvolen, 29. marec 2022 – Hlavným cieľom projektu BEECH POWER, financovaného z programu Interreg CENTRAL EUROPE, bolo zlepšiť kvalitu a efektívnosť manažmentu bukových pralesov Svetového dedičstva UNESCO budovaním kapacít pre zapojenie zainteresovaných strán a ukotvenie svetového dedičstva v regióne. Záverečná konferencia organizovaná 29. marca bude znamenať zavŕšenie dlhodobého záväzku, ktorý sa začal v apríli 2019 a formálne sa skončí 31. marca 2022.

Buk lesný nerastie okrem Európy nikde inde na svete. Stále trvajúci ekologický proces rozširovania bukových lesov z malých refúgií po celom kontinente od poslednej doby ľadovej má výnimočnú univerzálnu hodnotu. Z tohto dôvodu je 94 zachovalých komplexov bukových lesov rozmiestnených v 18 európskych krajinách uznaných ako lokalita svetového dedičstva UNESCO „Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy“. Táto lokalita Svetového dedičstva predstavuje najkomplexnejšiu nadnárodnú sériovú prírodnú lokalitu v portfóliu UNESCO. Na zabezpečenie efektívneho riadenia takejto komplexnej nadnárodnej lokality je nevyhnutná silná spolupráca nielen v jednotlivých regiónoch, ale aj cezhranične.

Projekt BEECH POWER reagoval presne na túto potrebu vytvorením platformy spolupráce pre zainteresované strany a harmonizáciu manažmentu a ochranných opatrení naprieč lokalitami a regiónmi. Partneri projektu sú presvedčení, že kľúčom k dosiahnutiu úspešnej a dlhodobej ochrany je komunitný prístup so zameraním na mladé generácie a participatívne zapojenie zainteresovaných strán. Projekt uznal dôležitú úlohu, ktorú zohrávajú miestne komunity v blízkosti  bukových lesov pri zachovávaní spoločného prírodného dedičstva, a jeho cieľom bolo umožniť im aktívne sa podieľať na tvorbe stratégií a podporiť tak miestny trvalo udržateľný rozvoj.

Vývoj niekoľkých strategických nástrojov prebiehal počas organizovaných pracovných stretnutí, tréningov a výmen, čo dokumentuje relevantnosť a tvorivú silu práce partnerov v rámci projektu BEECH POWER: posilnenie miestnych komunít v okolí bukových lesov Svetového dedičstva, posilnenie procesov komunitného rozvoja a kroky potrebné pre skutočnú zmenu. Rôzne materiály dostupné na webovej stránke projektu predstavujú nahromadené skúsenosti na základe partnerskej spolupráce a sú spoločným úspechom všetkých partnerov.

Hlavné výsledky projektu BEECH POWER sú:

  • Stratégie riadenia na aktiváciu a zapojenie regionálnych zainteresovaných strán do procesov participatívneho plánovania a na integráciu prírodného dedičstva do plánovania regionálneho rozvoja
  • Stratégia vytvárania ďalších participatívnych procesov v okolí chránených území
  • Pilotné modely pre miestne pracovné skupiny
  • Pilotný model školského výmenného programu: BEECH ACADEMY
  • Pilotné modely pre regionálne marketingové koncepcie bukových lesov Svetového dedičstva
  • Modely spolupráce pre miestne komunity bukových lesov Svetového dedičstva
  • Stratégia aktívneho zapojenia zainteresovaných strán do manažmentu bukových lesov v nárazníkovej zóne Svetového dedičstva
  • Stratégia riadenia konfliktov v nárazníkových zónach bukových lesov Svetového dedičstva
  • Stratégie manažmentu návštevnosti a prenosu poznatkov v nárazníkových zónach chránených území bukových lesov Svetového dedičstva
  • Stratégie pre trvalo udržateľné lesnícke postupy v nárazníkových zónach bukových lesov Svetového dedičstva
  • Príručka pre ekosystémové lesné hospodárenie v nárazníkových zónach okolitej krajiny hraničiacej s lokalitami bukových lesov Svetového dedičstva.
  • Kód manažmentu kvality pre bukové lesy Svetového dedičstva
  • Stratégia na zlepšenie kvality manažmentu bukových lesov Svetového dedičstva – BEECH POWER Platforma na výmenu vedomostí

Z dôvodu pandémie Covid-19 sa záverečné podujatie 3-ročného projektu uskutoční online formou 29. marca  o 9:00. Účastníci budú mať možnosť vypočuť si prezentácie a zapojiť sa do diskusií o hlavných výsledkoch projektu a ich pokračovaní po skončení projektu. Organizátori radi privítajú všetkých záujemcov na podujatí!

Viac informácií o projekte: https://www.interreg-central.eu/Content.Node/BEECH-POWER.html


 

Kontakt k aktuálnej téme:

Ing. Marek Garčár

Národné lesnícke centrum – Ústav pre hospodársku úpravu lesov Zvolen

T. G. Masaryka 2175/22, 960 01 Zvolen

Mail: marek.garcar@nlcsk.org

Tel.: +421 905 585 907

 O nás: 

Národné lesnícke centrum je štátom zriadená príspevková organizácia, ktorá organizačne podlieha Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a metodicky ju usmerňuje Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR.

Národné lesnícke centrum sídli vo Zvolene, ktoré je desaťročia centrom lesníctva na Slovensku a v súčasnosti nesie titul “Mesto lesníctva”.

Národné lesnícke centrum v súčasnosti tvoria tri ústavy:

  • NLC – Lesnícky výskumný ústav Zvolen (LVÚ Zvolen),
  • NLC – Ústav lesných zdrojov a informatiky Zvolen (ÚLZI Zvolen),
  • NLC – Ústav pre hospodársku úpravu lesov Zvolen (ÚHÚL Zvolen).