Workshop HFR 06/2025

3. národný workshop
projektu Interreg Stredná Európa: Zdravé lesné regióny

Hotel Kamei, Snina, 17. jún 2025

Dňa 17. júna 2025 sa v hoteli Kamei v Snine uskutočnil v poradí tretí národný workshop v rámci projektu Interreg Central Europe – Zdravé lesné regióny. Cieľom podujatia bolo nadviazať na predchádzajúce aktivity zamerané na hodnotenie ekosystémových služieb lesa (ESL) v regióne Polonín a pokračovať v dialógu o možnostiach ich zohľadnenia pri tvorbe politiky a hospodárskych rozhodnutí.

Workshop otvoril koordinátor slovenskej časti projektu Ing. Vlastimil Murgaš, PhD., ktorý účastníkom predstavil aktuálny stav implementácie projektu a pripomenul jeho hlavné ciele. Následne vystúpili Ing. Zuzana Sarvašová, PhD. a Ing. Maroš Sedliak, PhD., ktorí prezentovali výsledky hodnotenia a ocenenia vybraných ekosystémových služieb v území ZLR Poloniny. Ich príspevok poukázal na viaceré dôležité environmentálne aj spoločenské aspekty, ktoré je potrebné zohľadniť pri hodnotení funkcií lesa v tomto špecifickom území.

Ing. Marek Garčár následne predstavil návrh súboru indikátorov zdravotného stavu lesov, ktoré slúžia ako základ pre objektívne hodnotenie stavu lesov a budú využité v ďalších fázach projektu.

Záverečná časť workshopu bola venovaná diskusii o možnostiach zavedenia platieb za ekosystémové služby lesov (PES) v území ZLR Poloniny. Diskusia prebehla v duchu multidisciplinárneho dialógu, do ktorého sa zapojili odborní pracovníci z výskumu, zástupcovia vlastníkov a obhospodarovateľov lesov, samosprávy, subjektov cestovného ruchu a ochrany prírody. Účastníci diskutovali o možnostiach aplikácie PES a o potrebách regiónu.

Výstupy z diskusie budú zahrnuté do pripravovaného akčného plánu na podporu ekosystémových služieb formou navrhovaných platobných mechanizmov.

Tretí workshop opätovne potvrdil význam aktívnej spolupráce medzi vedou, praxou a miestnou komunitou. Len prostredníctvom zapojenia všetkých relevantných aktérov – od odborníkov, cez samosprávy až po vlastníkov a užívateľov lesov – je možné vytvárať reálne a udržateľné riešenia pre podporu zdravia lesov a ich funkcií v krajine. Táto spolupráca je kľúčová nielen pre tvorbu realistických scenárov a prakticky využiteľných výstupov na úrovni regiónov, ale aj pre možnosť vzájomnej výmeny skúseností a učenia sa medzi zapojenými partnermi v rámci medzinárodného projektu.

Účastníkom podujatia vyslovujeme poďakovanie za aktívnu účasť a záujem o výsledky projektu, zvlášť zástupcom vlastníkov a obhospodarovateľov lesov a predstaviteľom samosprávy, ktorí majú rozvoj územia vo svojej agende.