CASTANEA

Interreg  HUSK/2302/1.2/087


CASTANEA

Spoločné hodnoty: zhodnotenie úlohy gaštanov v Modrom Kameni a Nagymarosi v rámci biodiverzity, realizáciou výskumu a obnovy krajiny pre ich dlhodobé prežitie. 

Názov projektu

Zdroj financovania:

Riešiteľské inštitúcie:

Doba riešenia:

Rozpočet:

Zodpovedný riešiteľ:

Spoločné hodnoty: zhodnotenie úlohy gaštanov v Modrom Kameni a Nagymarosi v rámci biodiverzity, realizáciou výskumu a obnovy krajiny pre ich dlhodobé prežitie. (CASTANEA)

Interreg HU-SK 

Koordinátor: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem – Hungarian University of Agriculture and Life Sciences;
partneri: Mesto Modrý Kameň; NLC – LVÚ Zvolen  

10/2024 – 12/2026

210 000,- EUR rozpočet NLC; celkovo 857 000,- EUR

Ing. Michal Pástor, PhD.

Anotácia:

Gaštanové háje v Nagymarosi (Maďarsko) a Modrom Kameni (Slovensko) poskytujú rozmanité a dôležité ekosystémové služby v danej oblasti a sú osobitným kultúrnym biotopom s jedinečným charakterom v regióne. Majú výnimočnú ochranársku, kultúrnu, historickú a krajinno-estetickú hodnotu. Ich dôležitá úloha v oblasti biodiverzity sa odráža v ich charakteristickej, rozmanitej a druhovo bohatej flóre a faune: sú domovom mnohých cenných húb, chránených rastlín a živočíšnych druhov.  

V súčasnosti hubové ochorenie postihujúce gaštany drasticky zredukovalo špecifické biotopy gaštanov, čo viedlo k výraznému poklesu biodiverzity v tejto oblasti. Projekt umožní zvoliť vhodnú stratégiu obnovy krajiny prostredníctvom hodnotenia rozmanitosti gaštanov, skúmania ich pestrých biotopov a chránených hodnôt, získavania skúseností a úspešných programov obnovy, ich využívania a rozširovania poznatkov.   

Partneri projektu majú rôzne úlohy. Maďarská univerzita poľnohospodárskych a prírodných vied pracuje na výskume gaštanov a gaštanových stanovíšť a na kontrole mykorízy a hubových chorôb. Súčasťou projektu je aj rozvoj arboréta, ktoré patrí univerzite. Založenie nového edukačného gaštanového sadu v Modrom Kameni by tiež mohlo poskytnúť platformu pre výskum a vývoj za účelom dlhodobého zachovania gaštana, šírenia poznatkov a osvetovej činnosti. Pokračovaním v kontrole patogénu, ktorý spôsobuje závažný epidemický úhyn gaštanov, môžu mykorízne štúdie urobiť veľký krok vpred pri zlepšovaní zdravotného stavu gaštanov, a tak prispieť k rozvoju rozmanitého, druhovo bohatého a zdravého ekosystému. Lesnícky výskumný ústav vo Zvolene prispeje k výmene skúseností s výskumom gaštana na Slovensku, k vypracovaniu spoločnej gaštanovej stratégie a k poskytnutiu množiteľského materiálu pre mesto Modrý Kameň. 

Spoločný projekt prispeje k obnove úlohy gaštana jedlého v rámci biodiverzity, k rastu gaštanových biotopov a k zachovaniu tohto typického a jedinečného kultúrneho biotopu.  

Ďalšie informácie:

Projektová stránka sa pripravuje