Zvolen, 16. marec 2022 – Národné lesnícke centrum už týždeň pred samotným Medzinárodným dňom lesom (21.3.2022) pripravilo zaujímavé workshopy a výzvy pre materské a základné školy.
Už od roku 2012 je Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo (Food and Agriculture Organisation, FAO/United Nations) vyhlásený a od roku 2013 aj oslovovaný 21. 3. ako Medzinárodný deň lesov. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o hospodárení, ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji všetkých typov lesov v prospech súčasných a budúcich generácií. Téma roka 2022 je „Lesy a udržateľná výroba a spotreba“ s podtitulom „Zvoľme si udržateľné drevo pre ľudí a našu planétu“.
Rok 2022 pokračuje v začatej dekáde obnovy ekosystémov. Jej cieľom je zabrániť, zastaviť a zvrátiť degradáciu ekosystémov na každom kontinente a v každom oceáne. Lesy pokrývajúce asi jednu tretinu zemského povrchu (na Slovensku viac ako 41 % povrchu) pomáhajú v boji proti následkom zmeny klímy, chránia biodiverzitu, pôdu, rieky, sú pre ľudí zdravým prostredím na oddych, ale poskytujú im aj potravu či drevo.
Drevo je krásny, prirodzený a ušľachtilý materiál. Je späté s človekom počas celého jeho života. Drevo je základný produkt lesného hospodárstva a je to ekologický, trvale obnoviteľný, recyklovateľný materiál. Drevo rastie niekoľko desiatok rokov. Počas svojho rastu zachytáva uhlík z atmosféry a neskôr ho v rámci produktov z dreva dlhodobo ukladá a rovnako vhodne získaná energia z dreva nahrádza fosílne zdroje. Týmto spôsobom sa lesné ekosystémy výrazne podieľajú na zmierňovaní vplyvu zmeny klímy. Kaskádovitým využívaním dreva v každodennom živote sa predlžuje jeho životnosť a znižuje materiálová stopa.
Toto všetko sú témy, ktoré sa premietli do kampane k Medzinárodnému dňu lesov 2022 nielen v online priestore, ale aj formou pripravených workshopov určených deťom materských škôl a žiakom základných škôl zastrešených lesnými pedagógmi v období od 15. do 25. marca 2022. Zaujímavou sa stáva i výzva na „drevené počítanie“, ktorá má priniesť uvedomenie si využitia dreva a výrobkov z neho v každodennom živote človeka.
Podporný materiál ku kampani je možné nájsť na www.lesnapedagogika.sk a na sociálnej sieti https://www.facebook.com/lesnapedagogika. Kampaň pripravilo Národné lesnícke centrum – Centrum transferu poznatkov a lesnej pedagogiky.
Kontakt k aktuálnej téme:
Ing. Veronika Jaloviarová
Národné lesnícke centrum – Centrum transferu poznatkov a lesnej pedagogiky
Sokolská 2, 960 01 Zvolen
Mail: veronika.jaloviarova@nlcsk.org
Tel.: +421 45 53 14 268
O nás:
Národné lesnícke centrum je štátom zriadená príspevková organizácia, ktorá organizačne podlieha Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a metodicky ju usmerňuje Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR.
Národné lesnícke centrum sídli vo Zvolene, ktoré je desaťročia centrom lesníctva na Slovensku a v súčasnosti nesie titul “Mesto lesníctva”.
Národné lesnícke centrum v súčasnosti tvoria tri ústavy:
- NLC – Lesnícky výskumný ústav Zvolen (LVÚ Zvolen),
- NLC – Ústav lesných zdrojov a informatiky Zvolen (ÚLZI Zvolen),
- NLC – Ústav pre hospodársku úpravu lesov Zvolen (ÚHÚL Zvolen).