Národné lesnícke centrum sa zapojilo do cezhraničného projektu na zvyšovanie ekologickej udržateľnosti dubových lesov

Zvolen, 14. február 2025 – Národné lesnícke centrum (NLC) sa spolu s ďalšími odbornými partnermi zapojilo do realizácie cezhraničného projektu podporeného programom Interreg Maďarsko-Slovensko. Projekt s názvom Zvyšovanie ekologickej udržateľnosti dubových lesov prostredníctvom prírode blízkeho obhospodarovania založeného na experimentálnom výskume nesie akronym #oakadapt a jeho cieľom je navrhnúť a realizovať nové prístupy v obhospodarovaní dubových lesov v prospech ich biodiverzity a odolnosti voči klimatickej zmene. Výška príspevku z Európskej únie pre NLC dosahuje 145 488 EUR.

Lesy majú veľký potenciál pri zmierňovaní klimatických zmien. Okrem prínosu pre ľudskú spoločnosť poskytujú životný priestor mnohým organizmom a preto chránia biodiverzitu. Prebiehajúce environmentálne zmeny však zhoršujú stav ekosystémov, znižujú plnenie ich ekosystémových služieb a ohrozujú ich udržateľnosť. Kľúčovú úlohu v odolnosti voči klimatickým zmenám zohráva lesné hospodárstvo, keďže veľká väčšina lesov v Európe je obhospodarovaná. Týka sa to predovšetkým dubových lesov, ktoré sa využívajú po stáročia a v súčasnosti vykazujú výrazný pokles biodiverzity spojený s globálnymi environmentálnymi zmenami.

Rozvoj vhodných prístupov manažmentu, ktoré zvyšujú odolnosť lesov a podporujú biodiverzitu, sú ústredným bodom súčasného aplikovaného ekologického výskumu. Vedci experimentálne skúmajú účinky rôznych lesníckych zásahov na lesnú mikroklímu, biodiverzitu, rast a regeneráciu stromov. V rámci projektu budú pokračovať v experimentoch a výsledky transformovať do lesníckej praxe v pohraničných regiónoch lesov mesta Krupina na Slovensku (Mestské lesy s.r.o., Krupina), a Prírodného parku Budakeszi v Maďarsku (Pilisi Parkerdő Zrt.). V rámci projektu budú vyvinuté a aplikované nové prístupy a techniky, ktoré využijú výhody a princípy prírode blízkeho obhospodarovania lesov. Okrem hospodárskych zásahov budú v spolupráci s odborníkmi z Národného lesníckeho centra a spoločnosti Real Forest s.r.o. pripravované nové programy a modely pre ekologicky udržateľné hospodárenie.

Národné lesnícke centrum bude poskytovať aj službu zdieľania dát a informácií odrážajúcich priaznivý stav biodiverzity lesov pred environmentálnymi zmenami. Takéto informácie a databázy podporia rozhodovanie založené na znalostiach a spoluprácu partnerov. Výsledky projektu budú široko rozšírené medzi zainteresované strany, vrátane vzdelávania, ochrany prírody a lesníckeho sektora a poskytnú dôležitý príklad pre budúce klimaticky inteligentné lesníctvo.

Cezhraničná spolupráca prináša rôzne benefity nielen partnerským organizáciám a obyvateľom obidvoch krajín, ale aj lesom na obidvoch stranách hranice. Partnerské organizácie sa inšpirujú osobitnými prístupmi vo výskume a obhospodarovaní lesov. V rámci projektu budú partnerom z Maďarska sprístupnené napríklad informácie o historickom stave dubových lesov, ktorými disponuje Národné lesnícke centrum. Pre partnerov budú cenným materiálom poskytujúcim prehľad o stave biodiverzity dubín v minulosti, ktorú formovali rovnaké prístupy vo využívaní lesa a krajiny v Uhorsku. Naopak, partneri zo Slovenska sa môžu inšpirovať dlhoročnými skúsenosťami v obhospodarovaní dubín a prístupmi ku inventarizácii lesov v oblasti Prírodného parku Budakeszi.

Projekt je v súčasnosti na začiatku riešenia. Partneri absolvovali úvodné mítingy na medzinárodnej aj národnej úrovni, kde sa oboznámili so svojimi minulými aj plánovanými aktivitami. Počas stretnutí konkretizovali a koordinovali svoje budúce činnosti, čím položili pevný základ pre efektívne napĺňanie cieľov projektu.

Koruny dubov prepúšťajú dostatok svetla aj pre bylinné druhy rastúce v podraste, vďaka čomu je rozmanitosť rastlín v dubových lesoch vysoká. Spolu s rôznymi mikrobiotopmi, ako mŕtve drevo alebo dutiny v stromoch, to vyhovuje mnohým ďalším druhom organizmov. Človek však dubiny po stáročia využíval a tak je vysoká biodiverzita dubín naviazaná aj na historické formy obhospodarovania.

V rámci projektu sa vedci, ale aj lesníci z praxe, vzájomne inšpirujú a navrhujú spôsoby obhospodarovania lesov pre zvýšenie ich biodiverzity, odolnosti voči klimatickým zmenám, a to pri zachovaní ostatných dôležitých funkcií lesa.

Kontakt k aktuálnej téme:

doc. Ing. František Máliš, PhD.

Department of ecology of forest and landscape

T.G. Masaryka 22, 960 01 Zvolen

Mail: frantisek.malis@nlcsk.org

O nás: 

Národné lesnícke centrum je štátom zriadená príspevková organizácia, ktorá organizačne podlieha Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a metodicky ju usmerňuje Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR.

Národné lesnícke centrum sídli vo Zvolene, ktoré je desaťročia centrom lesníctva na Slovensku a nesie titul “Mesto lesníctva”.