Hotel Merkúr, KALUŽA, 20. september 2024
Dňa 20. septembra 2024 sa v hoteli Merkúr na Zemplínskej Šírave konalo stretnutie lokálnych aktérov na tému tvorby scenárov vývoja územia z pohľadu plnenia ekosystémových služieb lesa (ESL).
Na základe prioritizácie ESL, ktoré boli stanovené lokálnymi záujmovými skupinami na jar 2024, najvyššie hodnotenou z pohľadu sociálneho a hospodárskeho je produkcia dreva, z environmentálneho hľadiska je prvoradou zachovanie biodiverzity. Ako pridružené ESL vo všetkých troch prípadoch sa hodnotili uskladňovanie uhlíka a rekreácia. Druhého workshopu s cieľom diskutovať o možných scenároch vývoja územia vzhľadom na priority jednotlivých skupín sa okrem odborných vedeckých pracovníkov Národného lesníckeho centra zúčastnili aj vlastníci a obhospodarovatelia lesných pozemkov, predstavitelia samospráv, podnikatelia v cestovnom ruchu a zástupcovia ochrany prírody (vrátane zástupcu MŽP SR).
Koordinátor slovenskej časti projektu Ing. Vlastimil Murgaš, PhD. otvoril podujatie prezentáciou stavu implementácie projektu a pripomenutím cieľov. Výsledky prvého workshopu v partnerských regiónoch Rakúska a Slovinska o ESL predstavil Ing. Ján Válovčan. Hodnotenie a ocenenie ESL pre záujmové územie Poloniny predstavil Ing. Maroš Sedliak, PhD. Sériu prezentácií uzavrela Ing. Zuzana Sarvašová, PhD. ktorá uviedla spoločnú aktivitu tvorby scenárov na základe hodnotenia indikátorov potrebných pre ocenenie ESL.
V rámci následnej facilitovanej diskusie v skupinách podľa zamerania aktérov na sociálny, environmentálny a hospodársky scenár sa prejednávali zvolené indikátory a stanovovali ich želané hodnoty. Každý z prítomných mal možnosť uviesť svoje predstavy z pohľadu potrieb regiónu a skupiny ktorú zastupuje. Konsenzuálny výstup za jednotlivé skupiny bude slúžiť na prehodnotenie plnenia ESL v regióne na základe stanovenej metodiky.
Priority a scenáre budú porovnané s ostatnými regiónmi projektu (Rakúsko, Slovinsko) a spoločne bude pripravený akčný plán, ktorý bude slúžiť pre posilnenie plnenia ESL prostredníctvom návrhu možných platobných schém.
Spolupráca odborníkov v rámci projektu prináša možnosť konfrontácie a vzájomného učenia sa medzi regiónmi. Spolupráca s miestnymi aktérmi, štátnou správou, samosprávou a záujmovými skupinami v regióne je kľúčovou pre tvorbu realistických scenárov a použiteľných výsledkov.
Účastníkom podujatia vyslovujeme poďakovanie za aktívnu účasť a záujem o výsledky projektu, zvlášť zástupcom vlastníkov a obhospodarovateľov lesov a predstaviteľom samosprávy, ktorí majú rozvoj územia vo svojej agende.
Prezentované príspevky: