Ligno3Dscan
APVV-20-0118
Detekcia 3D CT a optimalizácia výťažnosti bukovej guľatiny
Názov projektu
Zdroj financovania:
Riešiteľské inštitúcie:
Doba riešenia:
Rozpočet:
Zodpovedný riešiteľ:
Detekcia 3D CT a optimalizácia výťažnosti bukovej guľatiny
Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV-20-0118)
NLC – LVÚ Zvolen
08/2021 – 06/2025
249 926,- EUR
Dr. Ing. Tomáš Bucha
Anotácia:
Efektívne využitie a reprodukcia obnoviteľných zdrojov vrátane drevnej suroviny je zásadnou podmienkou úspešnej transformácie spoločnosti od fosílnej k zelenej ekonomike. Súčasťou zelenej transformácie ekonomiky je aj lesnícko-drevársky sektor. Spoločným slovenským aj európskym strategickým cieľom je štrukturálna zmena lesného hospodárstva a nadväzujúcich spracovateľských odvetví na sektor s vysokou pridanou hodnotou s využitím princípov kaskádového využitia dreva, podpora digitalizácie a technologickej modernizácie sektora. V kontexte uvedeného sa v predkladanom projekte zameriavame na účinnejšie zhodnotenie bukovej guľatiny v procesoch druhovania, primárneho a sekundárneho spracovania, a to na základe detekcie chýb dreva na novej kvalitatívnej úrovni prostredníctvom prelomovej technológie 3D CT (počítačová tomografia) skenera.
Hlavným cieľmi výskumu je experimentálne preukázať a v laboratórnych podmienkach validovať koncept využitia 3D CT technológie pri zhodnotení bukovej guľatiny. Výskum znakov kvality sa sústredí na identifikáciu hrčí, stržňa, jadrového a belového dreva, trhlín a hniloby.
Z pohľadu producentov dreva výskum detekcie vnútorných chýb prinesie spresnenie postupov druhovania dreva. Z pohľadu spracovateľov dreva je detekcia chýb kľúčová pre optimalizáciu procesu piliarskeho spracovania výrezov. V oboch prípadoch predpokladáme významný prínos pre zvýšenie výťaže pri krátení dreva a maximalizácia pridanej hodnoty z vyprodukovanej drevnej suroviny pri výrobe produktov z dreva. Osobitným prínosom je, že detekcia chýb a kvalitatívnych znakov dreva potrebná pri druhovaní a realizovaná producentom dreva bude previazaná so simulovaným portfóliom výrobkov realizovaným cez rezný plán v drevospracujúcom podniku. Uvedené prepojenie informácii dvoch oddelených subjektov bude realizované tak, aby viedlo k zvýšeniu hodnotovej produkcii producenta aj spracovateľa dreva.