Zvolen, 1. 4. 2019
Spojenie les a kniha dali podnet na realizáciu už 9. ročníka projektu pre školopovinné deti „Les ukrytý v knihe“. Jeho cieľom je zvýšiť čitateľskú gramotnosť, učiť deti pozitívne vnímať prírodu a milovať lesy – v zmysle posolstva tohtoročného Medzinárodného dňa lesov, ktorý každoročne oslavujeme 21. marca. V období od 1. apríla do 15. mája 2019 budú lesní pedagógovia čítať deťom o lese v knižniciach po celom Slovensku.
Počas celoslovenskej kampane LES UKRYTÝ V KNIHE navštívia deti rôznych vekových kategórií knižnice, ktoré sa na základe každoročne vyhlasovanej „Výzvy“ zapojili do projektu. V spolupráci s lesnými pedagógmi je tu pre malých návštevníkov pripravený zaujímavý program, kde nebude chýbať čítanie o lese, rôzne hry a súťaže s prírodovedným zameraním. Cieľom je vzbudiť u detí záujem o prírodu, podporiť environmentálne povedomie prostredníctvom kníh a upriamiť pozornosť na význam lesa pre spoločnosť. Projekt predstavuje knihu ako zdroj informácií a poukazuje na dlhú cestu, ktorá vedie od zasadenia malého semienka, cez les, papier, až kým sa kniha dostane k svojim čitateľom. Sprievodnou aktivitou je korešpondenčná súťaž – Výzva na vytvorenie „vlastnej knihy“ určená školám. Žiaci – jednotlivci alebo školské kolektívy vyrobia vlastnú knihu podľa daných kritérií na tému „Lesný kalendár“, kde využijú poznatky o lese a vlastnú fantáziu.
Slávnostné vyhodnotenie projektu, na ktorom budú odmenené najúspešnejšie knižnice, autori najoriginálnejších diel a „naj“ lesný pedagóg, sa uskutoční 21. júna 2019 v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene.
Kampaň pripravilo Národné lesnícke centrum vo Zvolene v spolupráci so štátnym podnikom Lesy SR, lesníckymi inštitúciami a knižnicami.
Kontakt: Mgr. Dagmar Sélešová
Tel. 045/5314391, email: dagmar.selesova@nlcsk.org
Informácie: http://www.lesnapedagogika.sk/portal/luk/
O nás:
Národné lesnícke centrum je štátom zriadená príspevková organizácia, ktorá organizačne podlieha Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a metodicky ju usmerňuje Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR.
Národné lesnícke centrum sídli vo Zvolene, ktoré je desaťročia centrom lesníctva na Slovensku a v súčasnosti nesie titul “Mesto lesníctva”. Tu od roku 1964 sídlil Lesnícky výskumný ústav Zvolen (LVÚ Zvolen). Lesoprojekt Zvolen tu pôsobil od roku 1950 a Ústav pre výchovu a vzdelávanie pracovníkov lesného a vodného hospodárstva SR Zvolen (ÚVVP LVH SR Zvolen) bol založený v roku 1978. Od 1. januára 2006 sa tieto tri príspevkové lesnícke organizácie zlúčili do Národného lesníckeho centra a vytvorili inštitúciu, ktorá spojila lesnícku vedu, výskum, poradenstvo, vzdelávanie a lesnícku prax. Národné lesnícke centrum v súčasnosti tvoria štyri ústavy:
- NLC – Lesnícky výskumný ústav Zvolen (LVÚ Zvolen)
- NLC – Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen (ÚLPV Zvolen)
- NLC – Ústav lesných zdrojov a informatiky (ÚLZI Zvolen)
- NLC – Ústav pre hospodársku úpravu lesov Zvolen (ÚHÚL Zvolen)
Národné lesnícke centrum – Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen je profesionálnou vzdelávacou inštitúciou, ktorá zabezpečuje ďalšie odborné vzdelávanie v odvetví lesného hospodárstva. Cieľovou skupinou pre vzdelávacie programy sú zamestnanci štátnych i neštátnych lesníckych inštitúcií na rôznych stupňoch riadenia. Na vzdelávacích aktivitách, ktoré zabezpečuje NLC – ÚLPV Zvolen, sa ročne zúčastňuje viac ako 1500 osôb, predovšetkým zamestnancov lesného hospodárstva. Vzdelávacie programy sú realizované formou prednášok, seminárov, workshopov, ale i praktických tréningov. Výučba prebieha v odborných učebniach vybavených didaktickými pomôckami a audiovizuálnou technikou alebo
priamo v terénne. Lektormi sú poprední odborníci z praxe, vysokoškolskí pedagógovia i zástupcovia orgánov štátnej správy. Národné lesnícke centrum je z poverenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR i koordinátorom aktivít lesnej pedagogiky na Slovensku. Bližšie informácie viď link: https://web.nlcsk.org/?page_id=59.