Podpora zalesňovania v Moldavskej republike prostredníctvom skúseností slovenských lesníkov

Zvolen, 15.01.2025 – Národné lesnícke centrum v spolupráci s moldavskými partnermi – Asociácia žien v lesníctve Moldavskej republiky a Lesníckym výskumným a vývojovým ústavom začali písať ďalšiu kapitolu spolupráce v oblasti podpory trvalo-udržateľného obhospodarovania lesov v Moldavskej republike.

Od 15.12.2024 Národné lesnícke centrum  v spolupráci s dvoma moldavskými lesníckymi organizáciami  začína implementovať projekt Podpora trvalo-udržateľného obhospodarovania lesov v Moldavsku prostredníctvom inovatívnych metód. Projekt je spolufinancovaný prostredníctvom Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú pomoc a jeho ukončenie je naplánované na jún 2026 Hlavným cieľom projektu je zmierňovanie dopadov klimatickej zmeny a ďalšími cieľmi sú zlepšenie infraštruktúry lesného hospodárstva a zvyšovanie povedomia a vzdelanostnej úrovne v oblasti udržateľného využívania lesov.

Projekt priamo reaguje na najväčšie výzvy, pred ktorým stojí lesné hospodárstvo v Moldavskej republike, a to nízkej výmere lesov a zmene klímy, ktorá sa prejavuje hlavne častými a extrémnymi suchami.

V prvých troch etapách je projekt zameraný na spoluprácu v oblasti lesníckej praxe a výskumu  s dôrazom na overenie a zavedenie inovatívnych metód zalesňovania do lesníckej praxe. Spoločne sa založí demonštračný objekt, na ktorom sa budú prezentovať inovatívne postupy v zalesňovaní napr. aplikáciou hydrogelov na zmiernenie pôsobenia sucha a pôdnych baktérií. Plánované sú aj vzájomné výmeny expertov. Návšteva moldavských lesníkov na Slovensku bude zameraná na inovatívne postupy v umelej obnove lesa a transfer poznatkov v oblasti lesníckeho výskumu. Zároveň bude tiež prezentovaný systém formálneho a neformálneho lesníckeho vzdelávania. Na podporu zalesňovania v Moldavsku sa obstará pre Lesnícky výskumný a vývojový ústav technické vybavenie potrebné na monitoring lesa. Na základe získaných poznatkov počas realizácie prvých troch etáp sa 50 ľudí zúčastní vzdelávania pre robotnícke povolania a stredný lesnícky manažment so zameraním na zalesňovanie.

Projektové aktivity budú zamerané aj na prezentáciu významu lesníctva pre zástupcov lokálnej samosprávy, komunít a študentov. Formou workshopov im budú prezentované benefity spojené s realizáciou zalesňovania. Celkovo sa na workshopov zúčastní 100 účastníkov.

Realizácia projektu podporí nielen samotné zalesňovanie, ale súčasne sa aj zvýši povedomie spoločnosti o význame lesov v každodennom živote a potrebe jeho trvalo udržateľného obhospodarovania. Realizácia projektu prispeje k rozvoju medzinárodnej spolupráci, prezentácii Slovenska a hlavne transferu a uplatneniu postupov dobrej praxe v oblasti lesníctva.

Bližšie informácie o projekte:

Podpora trvalo-udržateľného obhospodarovania lesov v Moldavsku prostredníctvom inovatívnych metód v zalesňovaní

Kontakt k aktuálnej téme:

Ing. Milan Sarvaš, PhD.

Národné lesnícke centrum

Sokolská 2, 960 01 Zvolen

Mail: milan.sarvas@nlcsk.org

Tel.: +421 45 53 14 213

O nás: 

Národné lesnícke centrum je štátom zriadená príspevková organizácia, ktorá organizačne podlieha Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a metodicky ju usmerňuje Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR.

Národné lesnícke centrum sídli vo Zvolene, ktoré je desaťročia centrom lesníctva na Slovensku a v súčasnosti nesie titul “Mesto lesníctva”.