Lesná pedagogika spríjemní Vianoce aj seniorom

Zvolen, 8. decembra 2021 – V aktuálnej situácii sú spoločenské aktivity na Slovensku obmedzované kvôli bezpečnosti a ochrane zdravia pred ochorením COVID-19. Preto nie je možné realizovať lesné vychádzky a programy lesnej pedagogiky pre rôzne cieľové skupiny. No napriek tomuto faktu existujú možnosti, ako sa dá realizovať environmentálna výchova a ako je možné prispieť k vianočnej atmosfére.

Jednou z cieľových skupín pre aktivity lesnej pedagogiky sú aj seniori. Lesníci im prostredníctvom aktivít lesnej pedagogiky dokážu venovať čas, uznať dôstojnosť, prejaviť poctu. Ako náhradné riešenie, kvôli nemožnosti realizovať programy prezenčnou formou, vznikli v Národnom lesníckom centre Pracovné listy lesnej pedagogiky pre starých rodičov v podobe Lesného rozpamätníčka. Tieto boli rozposlané do 50-tich domovov dôchodcov po celom Slovensku. „Chceme Vám veľmi pekne poďakovať za zásielku Lesný rozpamätníček, ktorou ste našim klientom urobili veľkú radosť. Veľmi si vážime najmä v týchto ťažkých časoch, že sa nájde niekto, kto myslí aj na našich starkých,“  uviedla sociálna pracovníčka  Zuzana Végfalviová zo zariadenia pre seniorov v Senci.

Lesní pedagógovia z Národného lesníckeho centra v spolupráci so Slovenskou lesníckou komorou vytvorili aj medové sviečky, prírodné svietniky, drevené vianočné ozdoby, ktoré zabalili a spolu so stromčekom darovali do domova sociálnych služieb na Štefánikovej ulici vo Zvolene. Vianočný stromček prečká zimu v kvetináči a zámerom je, ak to situácia umožní, aby ho na jar klienti zariadenia spolu s lesníkmi spoločne vysadili. Milým doplnkom do balíčkov boli i pohľadnice a kresby detí vytvorené v rámci projektu Les ukrytý v knihe.

Lesná pedagogika ako súčasť environmentálnej výchovy je určená všetkým, nielen deťom, mládeži, rodinám, ale aj seniorom. Lesní pedagógovia po minulé roky realizovali lesné vychádzky, besedy, tvorivé dielne, ktoré spájali generácie – detí, dospelých, seniorov. Je prianím lesných pedagógov, aby sa v nich po zlepšení situácie pokračovalo.

Podujatie pripravilo Národné lesnícke centrum v spolupráci so Slovenskou lesníckou komorou.

Kontakt k aktuálnej téme:

Ing. Veronika Jaloviarová

Národné lesnícke centrum

Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen

Sokolská 2, 960 01 Zvolen

+ 421 45 53 14 268,

Veronika.jaloviarova@nlcsk.org

O nás: 

Národné lesnícke centrum je štátom zriadená príspevková organizácia, ktorá organizačne podlieha Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a metodicky ju usmerňuje Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR.

Národné lesnícke centrum sídli vo Zvolene, ktoré je desaťročia centrom lesníctva na Slovensku a v súčasnosti nesie titul “Mesto lesníctva”.

Národné lesnícke centrum v súčasnosti tvoria štyri ústavy:

  • NLC – Lesnícky výskumný ústav Zvolen (LVÚ Zvolen),
  • NLC – Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen (ÚLPV Zvolen),
  • NLC – Ústav lesných zdrojov a informatiky (ÚLZI Zvolen),
  • NLC – Ústav pre hospodársku úpravu lesov Zvolen (ÚHÚL Zvolen).

Národné lesnícke centrum – Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen je profesionálnou vzdelávacou inštitúciou, ktorá zabezpečuje ďalšie odborné vzdelávanie v odvetví lesného hospodárstva. Cieľovou skupinou pre vzdelávacie programy sú zamestnanci štátnych i neštátnych lesníckych inštitúcií na rôznych stupňoch riadenia. Na vzdelávacích aktivitách, ktoré zabezpečuje NLC – ÚLPV Zvolen, sa ročne zúčastňuje viac ako 1500 osôb, predovšetkým zamestnancov lesného hospodárstva. Vzdelávacie programy sú realizované formou prednášok, seminárov, workshopov, ale i praktických tréningov. Výučba prebieha v odborných učebniach vybavených didaktickými pomôckami a audiovizuálnou technikou alebo priamo v terénne. Lektormi sú poprední odborníci z praxe, vysokoškolskí pedagógovia i zástupcovia orgánov štátnej správy. Národné lesnícke centrum je z poverenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR i koordinátorom aktivít lesnej pedagogiky na Slovensku. Bližšie informácie na www.lesnapedagogika.sk.