SLOV-LES je zameraný na posilnenie dlhodobo-udržateľného hospodárenia v lese, na manažment rizík v lesnom hospodárstve a riešenie problematiky adaptácie lesných ekosystémov na klimatickú zmenu. Prioritnými oblasťami výskumu je minimalizácia rizík vzniknutých pri dlhodobo-udržateľnom hospodárení v lese, zvyšovanie pridanej hodnoty a efektívnosti v odvetví lesného hospodárstva. Výsledkami riešenia sú návrhy na realizáciu adaptívneho manažmentu lesov, tvorba aplikovateľných inovácii v oblastiach ochrany a pestovania lesov, stanovania ekologických limitov, zásob a sortimentácie dreva za účelom zvýšenia konkurencieschopnosti slovenského lesníctva v podmienkach meniacej sa klímy.
SLOV-LES je koncipovaný v nadväznosti a v synergii s projektom vybudovania Centra excelentnosti lesnícko-drevárskeho komplexu (CE LignoSilva), Programom výskumu a inovácií a s národným projektom „Ekonomicky efektívne a environmentálne akceptovateľné pôdohospodárstvo“ (SLOV – AG), lesnícko-drevárska časť.
SLOV-LES je v súlade s materiálom „Nový model vedy a výskumu v rezorte MPRV SR č. 3075/2009 – 300“, ktorý schválila 13. porada vedenia MPRV SR 1. 10. 2009 a mal by byť financovaný ako projekt výskumu a vývoja. Ide o účelovú formu podpory výskumu a vývoja.
Hlavným odberateľom výsledkov projektu z praxe je podnik LESY Slovenskej republiky, štátny podnik (LESY SR, š. p.) v zmysle zmluvy č. 265/NLC/2018. Ďalšími možnými odberateľmi výskumu sú aj iné štátne a neštátne subjekty hospodáriace v lese, univerzity (napr. Technická univerzita vo Zvolene) a výskumné ústavy (napr. Slovenská akadémia vied, Slovenský hydrometeorologický ústav a pod).
Cieľom projektu SLOV-LES je excelentným výskumom podporiť dlhodobo-udržateľné obhospodarovanie lesov a aplikovateľnými inováciami v oblastiach ochrany a pestovania lesov, stanovovania ekologických limitov, určovania zásob a sortimentácie dreva prispieť k zvýšeniu konkurencieschopnosti slovenského lesníctva v podmienkach meniacej sa klímy.
ČÚ 1: Pestovateľské systémy na podporu produkcie dreva (Jankovič)
ČÚ 2: Ekologické limity produkcie biomasy v podmienkach zmeny klímy (Pavlenda)
ČÚ 3: Integrovaná ochrana lesa adaptovaná na klimatickú zmenu (Galko)
ČÚ 4: Systémy na podporu rozhodovania v lesnícko-drevárskom sektore (Kulla)