Zvolen, 21. júna 2019 – v tomto čase začína Národné lesnícke centrum s komplexnou rekonštrukciou budovy na Sokolskej ulici. Rekonštrukcia sa realizuje v rámci implementácie projektu s názvom NLC – Zníženie energetickej náročnosti budovy, ktorý je financovaný prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Budovu Národného lesníckeho centra s verejným cestným podjazdom na Sokolskej ulici postavila zvolenská firma staviteľa F. Nováka podľa projektu popredného slovenského architekta 20. storočia a zakladateľa architektonického školstva prof. Emila Belluša v 30-tych minulého storočia. Pôvodne bola určená pre potreby Okresného úradu, ale v roku 1942 sa do nej presťahovalo Riaditeľstvo štátnych lesov zo Žarnovice a v roku 1944 dokonca Ústredné riaditeľstvo štátnych lesov a majetkov Slovenskej krajiny. Po druhej svetovej vojne sa do priestorov budovy presťahovali taxačné služby a následne sa budova stala na dlhé roky sídlom Lesoprojektu. V roku 1976 bola budova rozšírená o prístavbu, ktorej autorom bol rovnako významný architekt Vladimír Dedeček. Od roku 2006 v budove sídlia tri zo štyroch ústavov Národného lesníckeho centra.
V tomto období začína Národné lesnícke centrum s komplexnou rekonštrukciou budovy na Sokolskej ulici, ktorá vynoví zaujímavé architektonické dielo a zároveň pomôže aj revitalizácii tejto časti Zvolena, hlavného mesta lesníctva. Rekonštrukcia sa realizuje v rámci implementácie projektu s názvom NLC – Zníženie energetickej náročnosti budovy, ktorý je financovaný prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Projekt je zameraný na celkovú obnovu a modernizáciu administratívnej budovy Národného lesníckeho centra s cieľom zníženia energetickej náročnosti verejnej budovy, ktorý sa dosiahne realizovaním stavebno-technických opatrení, navrhnutých v energetickom audite a projektovej dokumentácii. Synergický efekt úspor energie sa dosiahne prostredníctvom zateplenia obvodového plášťa a komplexnou rekonštrukciou tepelno-technických zariadení vrátane hydraulického vyregulovania vykurovacej sústavy a termostatizácie. Zároveň budú riešené aj rozvody zdravotechniky, osvetlenie, napojenie na solárne kolektory, rekonštrukcia osobného výťahu, vybudovanie bezbariérového vstupu do budovy a oddrenážovanie severnej fasády podpivničenej časti stavby. Po realizácii opatrení bude objekt spĺňať požiadavky pre triedu energetickej hospodárnosti v kategórii administratívnych budov A1 ultranízkoenergetické budovy. Úspora podľa globálneho ukazovateľa primárnej energie predstavuje 67 %, úspora potreby energie na vykurovanie je 69 %. Výška celkových oprávnených výdavkov projektu je 1 830 228 EUR.
Ďalšie pracoviská Národného lesníckeho centra sa nachádzajú aj v budove na ulici T. G. Masaryka, v blízkosti autobusovej stanice. Národné lesnícke centrum vzniklo v roku 2006 zlúčením bývalého Lesníckeho výskumného ústavu, Lesoprojektu a Ústavu pre výchovu a vzdelávanie pracovníkov lesného a vodného hospodárstva SR. Vytvorilo sa tak optimálne prostredie prepojenia výstupov vedy a výskumu na realizačnú prax, vrátane ich sprístupnenie ďalším cieľovým skupinám užívateľov. Táto odborná organizácia komplexne s celoslovenskou pôsobnosťou zabezpečuje úlohy lesníckeho výskumu, hospodárskej úpravy lesa, zisťovania a monitorovania stavu lesa, lesníckej informatiky, hospodársko-úpravníckeho plánovania, tematického štátneho mapového diela s obsahom lesného hospodárstva, vzdelávania a poradenstva, práce s verejnosťou a environmentálneho vzdelávania pre potreby lesného hospodárstva. V súčasnosti má štyri ústavy: Lesnícky výskumný ústav, Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania. Ústav lesných zdrojov a informatiky a Ústav pre hospodársku úpravu lesov.