OakAdapt

Interreg  HUSK/2302/1.2/168


OakAdapt

Zvýšenie odolnosti dubových lesov voči klimatickej zmene a kríze biodiverzity prostredníctvom prírode blízkeho obhospodarovania lesov založeného na experimentálnom výskume.

Názov projektu

Zdroj financovania:

Riešiteľské inštitúcie:

Doba riešenia:

Rozpočet:

Zodpovedný riešiteľ:

Zvýšenie odolnosti dubových lesov voči klimatickej zmene a kríze biodiverzity prostredníctvom prírode blízkeho obhospodarovania lesov založeného na experimentálnom výskume. (OakAdapt)

Interreg HU-SK 

Koordinátor: TUZVO; partneri: NLC – LVÚ Zvolen; Mestské lesyKrupina, Real Forest s.r.o., Centrum pre ekologický výskum (Ökológiai Kutatóközpont, Maďarsko), Lesy parku Pilis (Pilisi Parkerdő Zrt., Maďarsko)   

10/2024 – 04/2027

399 000,- EUR rozpočet NLC; celkovo 1 603 285,- EUR

doc. Ing. František Máliš, PhD.

Anotácia:

Lesy majú veľký potenciál pri zmierňovaní klimatických zmien. Okrem prínosu pre ľudskú spoločnosť poskytujú životný priestor mnohým organizmom, a preto chránia biodiverzitu. Prebiehajúce environmentálne zmeny však zhoršujú ekosystémové služby lesov a ohrozujú ich udržateľnosť. Kľúčovú úlohu v odolnosti voči klimatickým zmenám zohráva lesné hospodárstvo, keďže veľká väčšina lesov v Európe sa využíva. Týka sa to predovšetkým dubových lesov, ktoré sa využívajú po stáročia a v súčasnosti vykazujú výrazný pokles biodiverzity spojený s globálnymi environmentálnymi zmenami.

Rozvoj vhodných prístupov manažmentu, ktoré zvyšujú odolnosť lesov a podporujú biodiverzitu, sú ústredným bodom súčasného aplikovaného ekologického výskumu. Vedci z Technickej univerzity vo Zvolene a Centra ekologického výskumu experimentálne skúmajú účinky rôznych lesníckych zásahov na lesnú mikroklímu, biodiverzitu, rast a regeneráciu stromov. V rámci projektu budú pokračovať v experimentoch a výsledky transformovať do lesníckej praxe v lesoch mesta Krupina a Prírodného parku Budakeszi. Konkrétnejšie, budú vyvinuté a aplikované nové prístupy a techniky, ktoré budú využívať výhody a princípy prírode blízkeho obhospodarovania lesov. Okrem praktických zásahov budú v spolupráci s odborníkmi z Národného lesníckeho centra a spoločnosti Real Forest pripravované nové programy a modely pre ekologicky udržateľné hospodárenie. Národné lesnícke centrum bude poskytovať aj službu zdieľania dát a informácií odrážajúcich priaznivý stav biodiverzity lesov pred environmentálnymi zmenami. Takéto informácie a databázy podporia rozhodovanie založené na znalostiach a spoluprácu partnerov. Výsledky projektu budú široko rozšírené medzi zainteresované strany, vrátane vzdelávania, ochrany prírody a lesníckeho sektora a poskytnú dôležitý príklad a referenciu pre budúce klimaticky priaznivé lesníctvo

Ďalšie informácie:

Projektová stránka sa pripravuje