APVV-19-0601
Rekonštrukcie nepôvodných smrečín zamerané na podporu druhovej a štruktúrnej diverzity lesa
Názov projektu
Zdroj financovania:
Riešiteľské inštitúcie:
Doba riešenia:
Rozpočet:
Zodpovedný riešiteľ:
Rekonštrukcie nepôvodných smrečín zamerané na podporu druhovej a štruktúrnej diverzity lesa
Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV-19-0601)
NLC – LVÚ Zvolen,
07/2020 – 12/2023
249 373,- EUR
Ing. Roman Longauer, CSc.
Anotácia:
Rozpad nepôvodných smrečín v podhorskom a horskom stupni Západných Karpát je jedným z najvážnejších problémov slovenského lesníctva. Potreba ich aktívnej rekonštrukcie na ekologicky stabilnejšie zmiešané lesy lepšie adaptované na klimatickú zmenu s vyššou druhovou, štrukturálnou a genetickou diverzitou je všeobecne akceptovaná. Pozícia umelej obnovy lesa v tomto kontexte ostáva nezastupiteľná.
Výskum nadväzuje na investičné a výskumné aktivity realizované žiadateľom v rámci Výskumno-demonštračného objektu (VDO) Kysuce od roku 2010 s finančnou podporou fondov EU, APVV a podniku Lesy SR, š.p. Banská Bystrica. Sústreďuje sa na sériu už založených 7 terénnych experimentov (A – G) s umelou a kombinovanou obnovou lesa v lokalite Husárik.
Riešenie okrem pôvodných cieľov VDO zahŕňa aj výskum vplyvu vybraných faktorov (najmä zveri, nežiaducej vegetácie a klimatických extrémov) na obnovu lesa.
Predmetom riešenia je teda zabezpečenie kontinuity výskumu na sledovaných experimentoch technické a metodologické rozšírenie dizajnu pokusov pre zabezpečenie nových cieľov výskumu (vplyv zveri, vegetácie, a klimatických anomálií).
Očakávaným výsledkom budú nové vedecké poznatky zhodnocujúce materiál nazbieraný v rámci riešenia projektu, ako aj materiál zhromaždený od založenia pokusov v rokoch 2010 – 2012.
Výsledky aplikovaného výskumu budú publikované formou vedeckých článkov a referátov v zborníkoch. Súbor praktických odporúčaní vyplývajúcich z dosiahnutých výsledkov bude publikovaný formou odbornej monografie dostupnej najmä pre lesnícku prax. V záverečnom roku riešenia sa usporiada vedecká konferencia.
Etapy riešenia:
E 01 Vyhodnotenie výskumno-demonštračných výsadieb drevín založených použitím reprodukčného materiálu rôzneho pôvodu (proveniencií) a genetickej kvality jeho zdrojov
E 02 Výskum metód umelej obnovy, vrátane podpory ujatosti, odrastania, starostlivosti, ochrany a adaptačného procesu výsadieb, podsadieb a podsejb na kalamitných holinách
E 03 Vývoj a hodnotenie prirodzenej a kombinovanej obnovy vrátane neceloplošných výsadieb najmä s ohľadom na vplyv zveri, nežiaducej vegetácie a klimatických faktorov
E 04 Syntéza poznatkov získaných na sérii experimentov na DO Husárik po 10 rokoch od jeho založenia rokov, publikovanie formou vedeckej monografie, sprístupnenie odbornej verejnosti formou medzinárodnej konferencie.