ochrana infraštruktúry

OKI

Zvyšovanie úrovne ochrany kritickej infraštruktúry – výskum nových, ekologicky akceptovateľných metód boja so škodcami lesa na území v správe podniku Vojenské lesy a majetky SR, š. p.

Názov projektu

Zdroj financovania:

Riešiteľské inštitúcie:

Doba riešenia:

Rozpočet:

Zodpovedný riešiteľ:

Zvyšovanie úrovne ochrany kritickej infraštruktúry – výskum nových, ekologicky akceptovateľných metód boja so škodcami lesa na území v správe podniku Vojenské lesy a majetky SR, š. p.

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Vojenské lesy a majetky, š.p. Pliešovce: hlavný riešiteľ
NLC-LVÚ Zvolen: partner

03/2020 – 07/2022

300 000,- EUR

Ing. Ján Bučan, VLM, š.p. Pliešovce
Ing. Jozef Vakula, PhD.  za NLC – LVÚ

Anotácia:

V rámci Európy sa najdramatickejšie zmeny klímy, predovšetkým medziročné fluktuácie teplôt v letných obdobiach, prognózujú pre jej strednú a východnú časť. Klimatická zmena so sebou prináša zvýšenie frekvencie výskytu prírodných katastrof a extrémov počasia. Extrémy počasia sa prejavujú najmä počas vegetačnej sezóny, a to predovšetkým suchom a vysokými teplotami. Okrem toho, že sucho a extrémne teploty pôsobia negatívne na lesné dreviny, pôsobia aj na populácie hmyzích škodcov v lesoch. Tie sa v zmenených podmienkach správajú agresívnejšie (viac generácií, rýchlejší vývoj, menšia mortalita a pod.) ako v nedávnej minulosti. Na území spravovanom podnikom Vojenské lesy a majetky SR, š. p. dochádza v posledných rokoch ku kalamitnému premnoženiu podkôrneho hmyzu v smrečinách (najmä druhu lykožrút smrekový Ips typographus) a borinách Záhoria (najmä druhom lykožrút vrcholcový Ips acuminatus). Lesné dreviny sú vystavované aj vplyvu iných významných hmyzích škodcov, ako je premnoženie listožravých druhov (mníška veľkohlavá Lymantria dispar) a príchod nových, inváznych škodcov.

Súčasným európskym trendom v ochrane lesa je znižovanie používania pesticídov a chemických metód ochrany. Je to zároveň jedným z cieľov integrovanej ochrany lesa (IPM – Integrate Pest Management). Neustále silnie nie len tlak verejnosti na zastavenie používania pesticídov, ale stále sa zväčšujú aj územia, kde na základe právnych predpisov nie je možné používať chemické metódy ochrany (systém chránených území ochrany prírody, certifikácia lesov, vodohospodárske oblasti, pásma hygienickej ochrany vodného zdroja, a pod.). Postupný ústup od aplikácie chemických prípravkov deklaruje EÚ napríklad aj postupným prehodnocovaním a vyraďovaným účinných látok z európskeho zoznamu účinných látok a následne strácajú autorizáciu aj prípravky zložené z vyradených účinných látok. Tieto trendy však zatiaľ nie sú v adekvátnej miere kompenzované zavádzaním nových, účinných, ekologických metód ochrany lesa a účinná alternatíva tak stále chýba.

Výskum bude zameraný do dvoch oblastí:

  1. Výskum využitia metód sterilného hmyzu (SIT) v boji s hmyzími škodcami lesa
  2. Výskum biologických metód boja s hmyzími škodcami lesa

Výskum sa zameria prioritne na 4 modelové druhy škodcov, lykožrút smrekový Ips typographus, lykožrút vrcholcový Ips acuminatus, tvrdoň smrekový Hylobius abietis, mníška veľkohlavá Lymantria dispar  a teda na ochranu borovicových, smrekových a dubových porastov. Niektoré výsledky budú aplikovateľné aj na boj s inými, ako modelovými škodcami.